Strona główna  /  Miejsca  /  Łączna Góra

Łączna Góra

Łączna Góra

 

Łączna Góra (czes. Luční hora, niem. Hochwiesenberg, 1555 m n.p.m.) - wzniesienie w Sudetach Zachodnich, w czeskiej części pasma Karkonoszy, drugi pod względem wysokości szczyt Karkonoszy.

 

Wzniesienie położone jest na południowy zachód od Śnieżki, w części środkowej wierzchowiny Karkonoszy, w części wschodniej Czeskiego Grzbietu.

Jest to najwyżej położone wzniesienie Czeskiego Grzbietu, położone na terenie czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, w partii szczytowej Karkonoszy. Stanowi część rezerwatu przyrody. Góra ma obszerny, kopulasty kształt i łagodne stoki, całkowicie porośnięte łąkami górskimi, zaroślami a także kosodrzewiną. Zbocze zachodnio-południowe stromo opada do Długiego Dołu, zbocze północne spokojnie schodzi do Białej Łąki (Bílá louka). Na południowym wschodzie zbocze przechodzi do Modrego Dołu, natomiast na wschodzie oddzielone jest przełęczą od Studziennej Góry (Studniční hora).

Na szczycie góry znajduje się punkt widokowy z rozległą panoramą na wschodnią i zachodnią część Karkonoszy a także czeskie Podgórze Karkonoskie (dla turystów niedostępne).

Zbocza południowo-zachodnie są zboczami lawinowymi i podczas okresu zimy stwarzają poważne zagrożenie.

 

foto:Dingoa Luční hora v Krkonoších při pohledu ze Sněžky

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%85czna_G%C3%B3ra
 

Łączna Góra
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


studzienna-glra

Studzienna Góra

witynia-wang-w-karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

dom-lski

Dom Śląski

niezka

Śnieżka