Strona główna  /  Miejsca  /  Śnieżka

Śnieżka

Śnieżka

 

nieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Jest również najwyższym szczytem Czech. Wznosi się na wysokość 1602 n.p.m na granicy czesko-polskiej. Należy do Korony Europy oraz Korony Gór Polski.

 

Śnieżka zbudowana jest zwłaszcza ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami ( powstałych w wyniku przeobrażenia łupków w wyniku oddziaływania intrudującej magmy granitowej w czasie okresu karbońskiego ), a w swojej podstawie, z granitu. Zbocze południowe, pocięte jest głębokimi żlebami. Od północy dominuje mocno opadający rumosz skalny. Natomiast od wschodu spokojnie schodzi do Słonecznej Doliny.

Panuje w tym miejscu specyficzny klimat podobny do tego jaki posiadamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się alpejska roślinność. Średnia roczna temperatura na Śnieżce tylko trochę przekracza 0°C. Średnia  prędkość wiatru  wynosi prawie 12m/s a zdarzają się zimowe miesiące kiedy przekracza 25 m/s.

Ze szczytu można podziwiać fantastyczne panoramy. Widoczność przy dobrych warunkach przekracza nawet 200 kilometrów.

Nazwa Śnieżka wywodzi się  z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.

 

  • szlak turystyczny czerwony na Przełęcz Okraj (kierunek wschodni) i Równię pod Śnieżką – Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej
  • szlak turystyczny niebieski na Przełęcz Okraj przez Skalny Stół (kierunek wschodni) i do Karpacza przez Mały Staw. Ze Śnieżki szlak schodzi Drogą Jubileuszową
  • Szlak żółty – Velká Úpa trasą pod wyciągiem krzesełkowym (czeski)

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


witynia-wang-w-karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

dom-lski

Dom Śląski

schronisko-pttk-samotnia

Schronisko PTTK Samotnia

bialy-jar

Biały Jar