Strona główna  /  Miejsca  /  Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia

Schronisko PTTK Samotnia

 

Samotnia jest to Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu, w Karkonoszach.

 

Do schroniska mozna dostać sie szlakiem niebieskim od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min). Aktualnie schronisko zawiera 49 miejsc noclegowych. Znajduje się tam również bufet, punkt turystycznej informacji, punkt GOPR oraz wspinaczkowa ścianka.

 

Jest jednym z najstarszych schronisk w naszym kraju. Są informacje świadczące o tym, że już w drugiej połowiej  XVII wieku człowiek docierał w rejon Małego Stawu. Pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem pochodzą z roku 1670.

 

Ścieżka z okolic dzisiejszego Karpacza prowadziła przez Złotówkę do stojącej nad stawem budy. Mieszkał w niej strażnik pilnujący hodowanych w akwenie pstrągów. Następnie, bo końcem XVII wieku, zaczęto używać innego szlaku, prowadzącego od dzisiejszego kościółka Wang, przez Rzepiórową Kręgielnię, Polanę, Kozi Mostek. Po dziś dzień turyści chodzą tym znakowanym na kolor niebieski szlakiem.

W [swoim opisie,opisie swoim,} wędrówki na Śnieżkę Christian Gryfius wspomina odwiedziny u mieszkającego tu krzepkiego starca. W parę lat później, zwiedzający Karkonosze stolnik żmudzki, Teodor Billewicz w demonicznym opisie tego zakątka widzi łódź kołyszącą się na stawie. Zakłada się, że pierwsi właściciele budy nad stawem wywodzili się z rodziny Schuderów. Utrzymując się z hodowli kóz, pilnowali stawu spełniając tym wolę współczesnych właścicieli tych ziem - rodziny Schaffgotschów.

Połączenie Jeleniej Góry ze światem przez uruchomienie w 1866 roku kolejowych linii do Wrocławia i Berlina wzmaga rozwój ruchu turystycznego. Właściciele bud karkonoskich dostrzegają potrzebę ich rozbudowy. Do rozbudowy Samotni zabiera się Karol Häring. Z tego i późniejszego okresu pochodzą sprzeczne informacje na temat lokalizacji obecnej Samotni, niemniej dzisiejsza bufetowa sala posiada już ponad 100 lat. Na skutek postępującego zubożenia Häring w roku `891 sprzedaje swoją chatę Henrykowi Richterowi, handlowemu radcy z Miłkowa za 4000 talarów (wraz z dużym stadem bydła). Nowy właściciel kontynuuje rozbudowę.

Z tego okresu wywodzi się symbol Samotni - wieżyczka i odlany w Jeleniej Górze dzwon-sygnaturka z datą 1861 r. Nasuwa się tu przypuszczenie, że Richter mógł już posiadać ten dzwon przed przybyciem do budy nad stawem lub że związek jego z tą budową był wcześniejszy. Po 1900 roku przez kilkanaście lat schronisko dzierżawi Józef Bönsch, po czym Richter sprzedaje je Franciszkowi Krausowi, który obiekt ten dalej modernizuje. Od Małego Stawu (Kleiner Teich) obiekt nosi nazwę Teichbaude.

Kilkadziesiąt metrów od Samotni, przy drodze w kierunku Schroniska PTTK Strzecha Akademicka, na jednym z głazów jest wykuty napis z jego nazwiskiem i datą 1922 r. Upamiętniać to może rozpoczęcie rozbudowy lub budowę tej drogi. Od 1 maja 1927 schronisko prowadził znany sportowiec Paul Haase z żoną Gretą; w tym czasie stało się ono centrum m.in. aktywności zimowych. Ostatnim niemieckim właścicielem do końca II wojny światowej był Franz Hövel. Po wojnie przez schronisko przewinęło się kilkunastu zarządców (m.in. Stanisław Staroń, Zbigniew Pawłowski, Cezary Marcinkowski).

Od 13 czerwca 1966 roku Samotnią kierował wraz z żoną Sylwią Waldemar Siemaszko, postać w Karkonoszach znana i dziś już legendarna. 10 lutego 1994 roku podczas zjeżdżania do Karpacza, na niezabezpieczonym i pokrytym lodem zakręcie przy świątyni Wang, samochód terenowy spadł z kilkumetrowej skarpy. Jedyną ofiarą przypadku był Waldemar Siemaszko. Od tego dnia Samotnią kieruje Sylwia Siemaszko.

Samotnia pod kierownictwem pp. Siemaszko przeżyła rozkwit i stała się jednym z najchętniej nagradzanych schronisk i turystycznych obiektów w kraju. Wybudowano tu pierwszą w Sudetach biologiczną oczyszczalnię ścieków, zmodernizowano system ogrzewania z koksowego na olejowy (inicjatywa sympatyków Samotni z Wrocławia), zaadaptowano jedno z pomieszczeń zaplecza na jedyną chyba wtedy (1973) w kraju samoobsługową narciarnię, zbudowano garaż na pierwszy w Karkonoszach kanadyjski śnieżny skuter, zmodernizowano pracę kuchni i pralni. Myślano wtedy o jeszcze innych inwestycjach, jednak przeprowadzona w roku 1975 ekspertyza techniczna wykazała nieopłacalność remontu kapitalnego. Dlatego powstał wtedy pomysł przekształcenia schroniska w górskie muzeum, ale służy ono turystom do dnia dzisiejszego. Konieczne jednak okazało się podstemplowanie najstarszej części stropu schroniska w dzisiejszej sali bufetowej i podstawowej schodowej klatki (1976).

Przy współudziale bywalców tego schroniska, które jako chyba jedyne w kraju przyznawało wyjątkowo oddanym dla tej budy turystom tytuł i odznakę "Zasłużony dla schroniska", organizowane tu były przeglądy przeźroczy i filmów turystycznych. W wodach Małego Stawu organizowane były zawody płetwonurków o "Błękitną Wstęgę Samotni". Z powodu ochrony rezerwatu jednak zmusiły,} organizatorów do zaniechania tej imprezy, choć płetwonurkowie przed zawodami czyścili dno stawu z najróżniejszych przedmiotów. Przed utworzeniem Karkonoskiego Parku Narodowego w Wielkim Żlebie (Slalomowym) uprawiano narciarstwo. W drugi dzień Wielkanocy rozgrywano "Slalom Wiosenny", w okresie późniejszych imprezę narciarską o zabawowym charakterze "Slalom Czekoladowy" (od koloru opalenizny, jednak i błota, w którym można było wylądować).

Od 1967 roku organizowano zawody narciarskie o "Puchar Samotni" w konkurencji slalomu specjalnego lub slalomu giganta. Inicjatorem ich był gospodarz Samotni Waldemar Siemaszko, który wraz z gronem przyjaciół schroniska i miłośników narciarstwa ustalił regulamin zawodów. Te międzynarodowe zawody o ciekawej oprawie i programie trzeba było ale zakończyć w 1981, bo cele ochrony rezerwatu okazały się wyższe.

W roku 1995, po usilnych staraniach i ostatecznej zgodzie Karkonoskiego Parku Narodowego zorganizowano ponownie zawody narciarskie im. Waldemara Siemaszki o "Puchar Samotni". Odbywają się one raz w roku.

Schronisko zawiera stały dostęp do internetu, który udostępnia swoim gościom dzięki lokalnemu radiowemu nadajnikowi WiFi. Łącze realizowane jest również drogą radiową, dzięki nadajnikowi znajdujacemu się na dachu siedziby GOPR, przy ulicy Sudeckiej przy wyjeździe z Jeleniej Góry w stronę Karpacza.

fot:SkywalkerPL (Marcin Wolny) "Schronisko PTTK "Samotnia" od strony Małego Stawu."

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_PTTK_%E2%80%9ESamotnia%E2%80%9D 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


witynia-wang-w-karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

dom-lski

Dom Śląski

niezka

Śnieżka

bialy-jar

Biały Jar