Strona główna  /  Miejsca  /  Smogornia

Smogornia

Smogornia

 

Smogornia (czes. Stříbrný hřbet, niem. Mittagsberg) (1489 m n.p.m., 50°46 N, 15°41 E) jest to szczyt na podstawowej grani Karkonoszy (Śląski Grzbiet) w Polsce.

 

Położony jest w części wschodniej Śląskiego Grzbietu. Na zachodzie łączy się z Tępym Szczytem, na wschodzie z Równią pod Śnieżką. Poszczególne fragmenty posiadają własne nazwy, jak Srebrny Upłaz, Čertovo návrší, Čertova louka, Stříbrne návrší.

Poniżej wierzchowiny, między Smogornią, a Tępym Szczytem znajduje się Kocioł Smogorni, w którym swe źródła posiada Srebrny Potok - dopływ Podgórnej. Wschodnie zbocza Smogorni są podcięte przez polodowcowe kotły Wielkiego Stawu i Małego Stawu.

Od Smogorni zmierza ku północnemu wschodowi ramię, w którym występują Pielgrzymy, Suszyca, Czarna Góra, Skalnica i Przełęcz pod Czołem, która łączy go z Czołem.

Masyw zbudowany jest z granitu karkonoskiego, zasłany blokami granitowymi. Rozległe gołoborza znajdują się na stokach południowych.

Wierzchołek prawie całkowicie jest porośnięty przez kosodrzewinę jak również łąkami górskimi.

Granica polsko-czeska przechodzi o kilkadziesiąt metrów na południe od szczytu.

Smogornia położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jak również czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP). Szczyt nie jest dostępny dla turystów.

300 metrów na północ od szczytu, przechodząc przez Słonecznik, prowadzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystyczny - Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej.

Przez Kocioł Smogorni na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. biegnie szlak turystyczny zielony szlak zielony wiodący od Pielgrzymów w kierunku Przełęczy Karkonoskiej.

Na południe od szczytu biegnie czeski szlak zimowy wyznaczony tyczkami.
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


witynia-wang-w-karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

dom-lski

Dom Śląski

niezka

Śnieżka

schronisko-pttk-samotnia

Schronisko PTTK Samotnia