Strona główna  /  Miejsca  /  Studzienna Góra

Studzienna Góra

Studzienna Góra

 

Studzienna Góra (czes. Studniční hora lub Studničná hora, niem. Brunnenberg, Brandkoppe lub Steinboden, 1554 m n.p.m.) jest to wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej części pasma Karkonoszy.

 

Wzniesienie umiejscowione jest na terenie czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský národní park, KRNAP), na południowy zachód od Śnieżki, w środkowej części wierzchowiny Karkonoszy w części wschodniej Czeskiego Grzbietu.

Jest to bardzo rozpoznawalne wzniesienie, trzecie ze względu na wysokość w Karkonoszach, położone nad ścianą polodowcowych kotłów. Góra zbudowana z łupków krystalicznych, o kopulastym kształcie, z niewyraźnie zaznaczonym szczytem przekraczającym dolną granicę alpejskiego pietra (1450 m n.p.m.). Północne zbocze i zachodnie łagodnie opadają. Północne schodzi w stronę Białej Łąki (Bílá louka), a zachodnie schodzi w stronę szczytu Łącznej Góry (Lučni hora), tworząc niewielkie siodło. Zbocza południowe i wschodnie są stromymi zboczami, wschodnie zbocze ostro spada w stronę Wielkiego i Małego Kotła Studziennej (Velká i Malá Studniční jamá) i Kotła Upy (czes. Úpská jáma), a południowe stromo opada w stronę Niebieskiej Doliny (czes. Modry důl). Szczyt i zbocza pokrywają hale i łąki górskie tylko wschodnie zbocze porasta kosodrzewina. Na wschodniej ścianie występują cenne odmiany botaniczne oraz geologiczne, polodowcowe kotły, Czertowy grzbiet, Czertowy jar, Czertowy ogródek. Wschodnie i południowe zbocza są lawinowe.

Wierzchołek góry jest dla turystów niedostępny.

 

  • Na południowym stoku po Niebieską Dolinę (czes. Modry důl) topniejący śnieg na lawinowym polu utrzymuje się aż do zalążka lata, a kształt śniegowego pola przypomina kontury byłej Republiki Czechosłowackiej - z tego miejsca nazwa "mapa republiki".
  • Wcześniej szczyt posiadał nazwę Kamieniste Błonia (niem. Brandkoppe).
  • U północnego podnóża góry na Białej Łące poniżej Równi pod Śnieżką ma źródła Biała Łaba (czes. Bílé Labe).

źródło: http://pl.wikipedia.org/

foto: Jan Němec
 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czna-glra

Łączna Góra

witynia-wang-w-karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

dom-lski

Dom Śląski

niezka

Śnieżka