Strona główna  /  Miejsca  /  Wielki Szyszak

Wielki Szyszak

Wielki Szyszak

 

Wielki Szyszak (czes. Vysoké Kolo, niem. Hohe Rand, Hohe Rad lub Hohes Rad, 1509 m n.p.m.) - czwarty pod względem wysokości szczyt Karkonoszy i całych Sudetów, a drugi szczyt polskich Karkonoszy, położony w zachodniej części Śląskiego Grzbietu.

 

 

Poprzednia nazwa tego szczytu to "Wielkie Koło", natomiast nazwę "Wielki Szyszak" nosił szczyt sasiedni, nazywający się aktualnie "Śmielec". Nazwę zmienionp zaraz po wojnie w czasie opisywania niemieckich map kartograficznych. Nazwy niemiecki i czeskie obu szczytów zostały niezmienione .

Przez szczyt wiedzie granica Polski z Czechami. Jest ona jednocześnie administracyjną granicą miasta Piechowice.

stworzony jest z karkonoskiego granitu (jest to najwyższy granitowy szczyt Karkonoszy), pokryty gołoborzem, a na jego wierzchołek (omijany przez Główny Szlak Sudecki) - od strony wschodniej - można wejść po drodze składającej się z płyt utworzonych z kamieni, która została ufundowana w XIX wieku przez ród Schaffgotschów. Kilka lat po zjednoczeniu niemieckich krajów (w 1888 roku) ustawiono na szczycie piramidę kamienną z wyrytą literą W oraz posąg orła, jest to pomnik Wilhelma I - cesarza Niemiec.

Na szczyt nie prowadzi żaden oznakowany turystyczny szlak, ale przez górę wiedzie zimowa wersja trasy granią Karkonoszy (trawers północną stroną Wielkiego Szyszaka jest zamknięty).

Szczyt umiejscowiony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Szyszak

foto: Jojo
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


witynia-wang-w-karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu

dom-lski

Dom Śląski

studzienna-glra

Studzienna Góra

niezka

Śnieżka